Hem Skriv ut

PRESSRELEASE
FELIX RACING
MALMÖ, 2012-01-03

Felix Rosenqvist fortsätter i Formula 3 Euro Series

Felix Rosenqvist är klar för en fortsatt satsning i Formula 3 Euro Series. 20-åringen – som körde hem en seger och sammanlagt tio pallplatser under sin debutsäsong i mästerskapet 2011 – förlänger sitt samarbete med tyska Mücke Motorsport, där han får sällskap av regerande ADAC Formula Masters-mästaren Pascal Wehrlein. I tid till 2012 introduceras en helt nyutvecklad bil i de större internationella F3-mästerskapen, och de första testerna inför säsongen äger rum i Spanien (Valencia och Barcelona) i mitten av mars.

– Jag är verkligen glad över att kunna fortsätta i Formula 3 Euro Series under 2012, och planen har hela tiden varit att göra det tillsammans med Mücke Motorsport, säger Felix Rosenqvist. Vi hade en väldigt bra och lärorik säsong tillsammans förra året, och det är naturligt att förväntningarna på oss kommer att vara ännu högre i år. Den nya bilen från Dallara är ett helt oskrivet kort för alla, men jag tror och hoppas att vi kommer kunna vara med och fightas långt fram i mästerskapet. Jag ser verkligen fram emot säsongen och det är skönt att ha allt klart redan nu.

Mücke Motorsport, som planerar för en utökad trebilssatsning i Formula 3 Euro Series och som har för avsikt att offentliggöra identiteten på teamets tredje förare inom kort, är förhoppningsfulla inför säsongen.

– Vi trivs otroligt bra med Felix, och han är framför allt väldigt enkel att ha att göra med, säger teamchefen Peter Mücke. Mot bakgrund av vad han presterade som debutant under 2011 är jag övertygad om att vi har en stark mästerskapskandidat i Felix i år. Vi har haft en stor efterfrågan på våra Formula 3 Euro Series-styrningar inför den här säsongen och intresset för mästerskapet är väldigt stort. Felix är snabb, målmedveten och populär i teamet – jag är mycket nöjd med att få fortsätta jaga segrar tillsammans med honom under 2012.

Säsongspremiären för Formula 3 Euro Series äger rum på Hockenheim, Tyskland, den 27-29 april. Totalt omfattar kalendern 27 race fördelade över nio tävlingshelger i fyra olika länder runt om i Europa.

SLUT

Länkar

Formula 3 Euro Series: www.f3euroseries.com
Mücke Motorsport: www.muecke-motorsport.de

Ladda ned pressrelease i pdf-format.






Denna webbplats hanteras av webbpubliceringssystemet Bluerange Easy. Läs gärna mer och testa själv på www.bluerange.se/easy
Uppåt