Hem Skriv ut

Inför: Nürburgring                                                                       Väderprognos | Bankarta | Hela kalendern
Formula 3 Euro Series | Round 6

2011-08-03
Få banor - om ens någon - kan stoltsera med samma odiskutabla tradition som Nürburgring. Den mytomspunna Grand Prix-anläggningen i de sydtyska Eifelbergen betraktas som en av världens främsta motorsportarenor, och även om den moderna bansträckningen bleknar i jämförelse med den drygt 20 km långa Nordschleife - som togs i bruk redan 1927 - råder det ingen tvekan om att Felix Rosenqvist och hans konkurrenter i helgen intar klassisk motormark för säsongens sjätte deltävling av Formula 3 Euro Series.

Trots det månadslånga uppehållet sedan den senaste tävlingshelgen på Norisring har Felix haft ett intensivt schema under uppbyggnaden till Nürburgring. Ett besök vid DTM-eventet på Münchens Olympiastadion - där han representerade Mercedes F3-satsning - följdes upp av ett starkt test på EuroSpeedway Lausitz, där regnet fullkomligt öste ner och gav Felix och hans Mücke Motorsport-kollega Nigel Melker chansen att bekanta sig lite extra med en väderlek som ironiskt nog ofta spelar en central roll i det ökända mikroklimatet runt Nürburgring.

För att hålla sig i form under en period i mästerskapet när gapet mellan tävlingarna är relativt stort spenderade Felix förra veckan med fysisk träning i de jämtländska fjällen kring Åre. Vandring, mountainbikecykling och simning var några av aktiviteterna på programmet, och uppladdningen - enligt Felix själv - kunde inte ha varit bättre.

- Jag känner mig oerhört pigg och är extremt motiverad inför helgens race - jag kan knappt vänta på att få hoppa ner i bilen igen, säger Felix. Vi har haft två resultatmässigt tunga helger i Österrike och på Norisring, men Nürburgring är en av mina absoluta favoritbanor och förhoppningsvis kan vi vända trenden här. Om det är något jag har lärt mig i år är det att man aldrig får någonting gratis på den här nivån, och vi kommer få jobba hårt om vi vill ta oss tillbaka upp på pallen - men baserat på vår fart under den första halvan av säsongen måste det definitivt vara vår målsättning.

Helgens tävlingar körs, liksom så många av de föregående under säsongen, inom supportramarna för DTM. Bansträckningen som kommer att användas är den 3.629 km långa Sprint Circuit, som följer samma layout som F1-slingan men utesluter partiet runt Ford- och Dunlopkurvorna i banans bortre ände. Under förra årets deltävling för det tyska F3-mästerskapet på Nürburgring Sprint Circuit var Felix mindre än en tiondel från Pole Position, och körde till sig en pallplats i båda de två race som avgjordes. 

Mästerskapsledande Roberto Merhi kommer till Nürburgring färsk från att ha dominerat  FIA Formula 3 International Trophy-tävlingarna på Spa-Francorchamps förra helgen. Tävlingarna ingick i det brittiska mästerskapets besök på den belgiska banan och kördes därför på de däck som används i England, men trots det var det Formula 3 Euro Series-förarna som satte tempot och demonstrerade sin konkurrenskraft på den internationella juniorscenen. Merhi tog Pole Position och vann två av helgens tre race, medan den rutinerade spanjorens teamkamrat i Prema Powerteam - Daniel Juncadella - blev trea i Race 2. Även Signature fanns på plats med sin ordinarie föraruppställning, där Marco Wittmann lyckades bäst med en andraplats bakom Merhi i Race 3.

Mücke Motorsport har valt att inte satsa på FIA Formula 3 International Trophy i år, men teamet kommer ändå väl förberedda till Nürburgring efter att Melker tävlat på banan i GP3 för bara två veckor sedan. Holländaren (som dubblerar med en fullskalig satsning på såväl F3 som GP3) satte bland annat tävlingens snabbaste varv och blev trea i upptorkande förhållanden i det avslutande loppet för helgen, och det Berlin-baserade teamet hoppas kunna lämna Eifelbergen med en betydande mängd poäng även i Formel 3-sammanhang.

Väderprognoserna för helgen talar - föga förvånande - om en överhängande risk för regn, även om majoriteten av passen i nuläget ser ut att kunna avgöras på en torr bana. Som vanligt kommer såväl fredagens kval som samtliga tre race att kommenteras LIVE här på www.felixracing.se, där också en mängd annan information - inklusive bildgallerier och de senaste resultaten - kommer att göras tillgänglig direkt från banan.


Formula 3 Euro Series - Nürburgring
TIDSSCHEMA

Fredag 5/8
FP: 09.50-11.55 (60 min - 5 min paus - 60 min)
Q: 16.20-16.50  

Lördag 6/8
R1: 11.15-11.55
R2: 18.00-18.20

Söndag 7/8
R3: 11.15-11.55


Kalender och poängfördelning
Följ Felix Rosenqvist på Facebook

Så avgörs startuppställningen till helgens tre race:
Race 1: Näst snabbaste varvtid under kvalet.
Race 2: Baseras på resultatet i Race 1. Omvänd startordning bland de åtta främsta.
Race 3: Snabbaste varvtid under kvalet.

Formula 3 Euro Series intar klassisk motormark när mästerskapet i helgen når de tyska Eifelbergen 










Nürburgring - ett namn som förpliktigar










Felix har högtflygande planer inför helgens tävlingar efter en givande träningsvecka i Åre

 
Denna webbplats hanteras av webbpubliceringssystemet Bluerange Easy. Läs gärna mer och testa själv på www.bluerange.se/easy
Uppåt