• fredag , 15 december 2017

Felix fullbordar träningsprogram på Hockenheim

FP1Felix fullbordade ett obehindrat program i fredagens fria träning inför helgens EM-final på Hockenheim, och rapporterade endast mindre fysiskt obehag i sviterna efter den våldsamma kraschen på Imola i söndags.

Felix tillryggalade totalt 33 varv under det tvådelade träningspasset, och noterades för näst snabbaste tid i det första 40-minuterssegmentet trots att han aldrig gav sig ut på nya däck. Helgen fick en lovande start för Mücke Motorsport överlag, med Lucas Auer som etta – en knapp halvsekund före Felix – efter en kvalsimulering på nytt Hankook-gummi.

De allra snabbaste tiderna sattes dock (precis som vanligt) i den avslutande delen av träningen, då Auer återigen toppade resultatlistan på 1m32.861s. Felix, å sin sida, stötte på trafik och fick nöja sig med 13:e bästa tid i det andra passet.

Förutom vissa nackproblem kände Felix inte av några större besvär efter Imola-kraschen.

Finalhelgens tidsschema skiljer sig en del från det som varit i bruk vid säsongens tidigare deltävlingar. Båda helgens två tidskval avgörs redan under fredagen, vilket gör eftermiddagens program mycket intensivt för EM-fältet. Det första kvalet, i vilket startuppställningen till morgondagens Race 1 ska formeras, äger rum redan kl. 15.05.


RESULTAT

Pass 1

Pos. No Driver Laps Time Gap
1 3 Lucas Auer / AUT kfzteile24 Mücke Motorsport 20 1:33.206
2 27 Felix Rosenqvist / SWE kfzteile24 Mücke Motorsport 18 1:33.694 00.488
3 2 Esteban Ocon / FRA Prema Powerteam 18 1:33.971 00.765
4 15 Jules Szymkowiak / NED Van Amersfoort Racing 21 1:34.064 00.858
5 30 Max Verstappen / NED Van Amersfoort Racing 16 1:34.080 00.874
6 21 Félix Serrallés / USA Team West-TecF3 20 1:34.108 00.902
7 20 Sean Gelael / INA Jagonya Ayam with Carlin 18 1:34.185 00.979
8 19 Antonio Giovinazzi / ITA Jagonya Ayam with Carlin 17 1:34.209 01.003
9 5 Jordan King / GBR Carlin 18 1:34.244 01.038
10 16 Gustavo Menezes / USA Van Amersfoort Racing 19 1:34.307 01.101
11 4 Roy Nissany / ISR kfzteile24 Mücke Motorsport 17 1:34.378 01.172
12 25 Antonio Fuoco / ITA Prema Powerteam 19 1:34.437 01.231
13 31 Tom Blomqvist / GBR Jagonya Ayam with Carlin 21 1:34.488 01.282
14 29 Stefano Coletti / MCO Eurointernational 18 1:34.569 01.363
15 6 Edward Jones / UAE Carlin 16 1:34.740 01.534
16 28 Jake Dennis / GBR Carlin 19 1:34.761 01.555
17 32 Nick Cassidy / NZL ThreeBond with T-Sport 15 1:34.807 01.601
18 10 Santino Ferrucci / USA Fortec Motorsports 21 1:34.870 01.664
19 18 Tatiana Calderón / COL Jo Zeller Racing 18 1:34.970 01.764
20 11 Richard Goddard / AUS ThreeBond with T-Sport 20 1:35.261 02.055
21 8 Michele Beretta / ITA Eurointernational 18 1:35.517 02.311
22 22 Wing Chung Chang / MAC Team West-Tec F3 20 1:35.609 02.403
23 12 Alexander Toril / ESP ThreeBond with T-Sport 16 1:35.875 02.669
24 17 Sandro Zeller / SUI Jo Zeller Racing 18 1:36.446 03.240
25 26 Dennis van de Laar / NED Prema Powerteam 6 1:39.478 06.272

Pass 2

Pos. No Driver Laps Time Gap
1 3 Lucas Auer / AUT kfzteile24 Mücke Motorsport 14 1:32.861
2 2 Esteban Ocon / FRA Prema Powerteam 17 1:33.038 00.177
3 30 Max Verstappen / NED Van Amersfoort Racing 11 1:33.132 00.271
4 31 Tom Blomqvist / GBR Jagonya Ayam with Carlin 14 1:33.158 00.297
5 25 Antonio Fuoco / ITA Prema Powerteam 19 1:33.246 00.385
6 21 Félix Serrallés / USA Team West-TecF3 18 1:33.396 00.535
7 5 Jordan King / GBR Carlin 16 1:33.441 00.580
8 32 Nick Cassidy / NZL ThreeBond with T-Sport 12 1:33.506 00.645
9 16 Gustavo Menezes / USA Van Amersfoort Racing 17 1:33.584 00.723
10 26 Dennis van de Laar / NED Prema Powerteam 19 1:33.586 00.725
11 20 Sean Gelael / INA Jagonya Ayam with Carlin 17 1:33.793 00.932
12 18 Tatiana Calderón / COL Jo Zeller Racing 16 1:33.859 00.998
13 27 Felix Rosenqvist / SWE kfzteile24 Mücke Motorsport 15 1:33.867 01.006
14 15 Jules Szymkowiak / NED Van Amersfoort Racing 18 1:33.926 01.065
15 19 Antonio Giovinazzi / ITA Jagonya Ayam with Carlin 16 1:33.997 01.136
16 4 Roy Nissany / ISR kfzteile24 Mücke Motorsport 16 1:34.052 01.191
17 10 Santino Ferrucci / USA Fortec Motorsports 18 1:34.193 01.332
18 28 Jake Dennis / GBR Carlin 15 1:34.316 01.455
19 6 Edward Jones / UAE Carlin 16 1:34.427 01.566
20 11 Richard Goddard / AUS ThreeBond with T-Sport 17 1:34.444 01.583
21 17 Sandro Zeller / SUI Jo Zeller Racing 16 1:34.653 01.792
22 22 Wing Chung Chang / MAC Team West-Tec F3 16 1:34.742 01.881
23 29 Stefano Coletti / MCO Eurointernational 18 1:34.823 01.962
24 12 Alexander Toril / ESP ThreeBond with T-Sport 16 1:34.878 02.017
25 8 Michele Beretta / ITA Eurointernational 11 1:36.145 03.284

Liknande inlägg